www.psiadusa.sk

 

 

 

TOPlist

TOPlist

 

A A A
 • takto trpím :)
  takto trpím :)
 • umrel som
  umrel som
 • nevyšlo
  nevyšlo
 • takto sa ľutujem :)
  takto sa ľutujem :)
 • kamaráti malý ridžbeg a basenji
  kamaráti malý ridžbeg a basenji
 • pohodička
  pohodička
 • učím štenky o čom je život :)
  učím štenky o čom je život :)
 • šľachtičná :)
  šľachtičná :)
 • bábätko .. zaúčalo sa s mamou
  bábätko .. zaúčalo sa s mamou
 • p. Dostál s Gardýskom
  p. Dostál s Gardýskom
 • hodia sa k sebe :)
  hodia sa k sebe :)
 • Pripin s Gardym
  Pripin s Gardym

sústredenie piate 2012

Takže znova jar a už samozrejmosť sústredenie psej školy Falco. Za tie roky sme si s pár majiteľkami sadli viac ako len známe z videnia tak sme si ešte pred sústredením spravili predrelaxačné sústredenie so svojimi psíkami. Pripin /francúzsky buldoček/, ktorý bol nie náhodným výberom znova vybratý robiť mi spoločnosť na pár dní na ceste po krajine našich susedov pochopil "vážnosť" situácie akonáhle naša cesta trvala dlhšie ako pol hodiny. Zamyslel sa, uložil sa a neriešil nastávajúcich 10 hodín.
Po príchode na chatu si vydýchol že to máme za sebou a začlenil sa do svorky dvoch feniek a jedného psíka. Fungovalo to v pohode kým si "chlapci" nemuseli trošku tvrdšie vyrozprávať kto je príťažlivejší pre fenky. Tie ich síce mali obidvoch dosť v paži ale vysvetlite im to :). Pripin nakoľko bol v nevýhode oproti labradorovi dostal hryzanec do labky. Nebolo to nič hrozné ale jeho ego bolo pošlapané a zistil že všetci ho ľutujú tak toho patrične využil. Kamarátka je veterinárna sestrička takže o jeho zdravie bolo postarané na odbornej úrovni a Pripin z toho urobil tragédiu ktorá by bola hodná ceny Thálie. Len škoda že my sme to nepochopili a dávno som sa tak nezasmiala ako pri jeho ošetrovaní. Fotodokumentáciu dokladám :). Ďalej už naše dni plynuli v pohode až nastal čas presunúť sa na sústredenie. Tak sme sa zbalili a šli.

Po príchode som prvýkrát videla nového psíka p. Dostála. Je to pyrenejský horský pes a aj keď mal "drobec" len 7 mesiacov bol krásny už len tou svojou veľkosťou a roztomilý svojou ešte šteňacou hravosťou. Niekedy na ňom bolo vidno že ešte nevie čo s tým veľkým telom ale zvládol to:). Na svoj vek bol veľmi rozumný a dobre vychovaný. No veď má za pánička šéfa :).
Jeho predchodca Šedy ktorý roky viedol svorku a bol zohratý so svojim páničkom po všetkých stránkach odišiel do psieho neba odkiaľ dozerá na svojho malého veľkého nástupcu. Šedy už bude legenda pre všetkých ktorý ho na sústredeniach zažili a videli pri práci. Šedy dohliadaj na Gardýska a jeho pánička.
Hneď po vystúpení z auta som sa dozvedela že nastal problém s "vyššími miestami" ktorí nevedeli pochopiť ako je možné že zostava približne 40 psov a 40 ľudí dokáže fungovať bez náhubkov, vodítok, psy spia s majiteľmi a nemajú ani chuť niekam utekať. V podstate ich ľutujem lebo nevedia o čo prichádzajú :(.
Po vyriešení tejto nepríjemnej situácie pokračovalo sústredenie v pohode až do konca. Teda ako pre koho. Chodíme tam už stála zostava ľudí a psov ktorí s tými svojimi psími dušičkami nemajú nejaké do neba kričiace problémy ale vždy sa tam nájde niekto kto navonok prezentuje všetko čo sa nemá robiť aj s praktickými ukážkami čo to robí so psami. Tento rok tam bola jedna pani s dvoma kríženkami z ktorých jedna mala tendenciu napadať všetko čo sa v jej dosahu mihlo. Samozrejme pani bola ukážková hysterka a jej fenka jej predvádzala len to čo robila ona sama. Na jednom cvičení bola fenka vytočená a majiteľka tiež tak a samozrejme s fenkou sa nedalo cvičiť. Majiteľka hľadala chyby všade len nie v sebe čo malo na ne obe dosť deštrukčný vplyv. Nakoniec zobral p. Dostál fenku do svojich rúk /lepšie povedané jednej aby videla majiteľka že na to netreba silu/ fenočka sa v momente skľudnila, prestala byť agresívna a fungovala ako najlepšie vychovaný pes. Bol to úžasný pohľad :). Do času kým si ju nezobrala majiteľka späť. Toto bol jeden z ďalších dôkazov že pes je len obraz svojho majiteľa. Na druhej strane musím majiteľke uznať že mala veľkú snahu fenke a sebe pomôcť a vydržala celé sústredenie a neušla ako slabé povahy z minulých sústredení.
Čo sa týka Pripina jeho taktika ako prísť k nepretržitému hladkaniu bolo hodiť smutné psie oči, postaviť sa pred ruky sediacich ľudí a čakať kým začnú hladkať. 95% ľudí to aj urobilo:). Po takýchto vydarených vydieraniach ľudí Pripinkovi stúplo sebavedomie na maximum a jedno ráno sa zobudil s egom veľkým ako kráľ. Čakala som pri tom všeličo ale že si trúfne na na najvyššieho šéfa /p.Dostála/ to som teda nečakala :). Začal mu naskakovať po ruke a aj som mu pekne povedala že ja by som to nerobila ale samozrejme v tom pocite kráľa to nebral vážne. P.V.Dostál ho tiež skôr pekne upozornil že toto asi nie a keď ani to nezabralo poriešil ho z pozície alfy. Pripinkovi svitlo kde je jeho miesto a v sekunde sa vrátil tam kam patril. Celý deň s ním bola radosť pracovať a žiť :). Podvečer začal znova hľadať svoje obete na hladkanie a nejako "omylom" prišiel k p. Dostálovi že hladkaj!. Ale len dovtedy kým sa nepozrel hore koho vydiera. Ten nenápadný odchod bez slov bol úžasný, niečo v zmysle "prepáč ja som tu omylom":). Ale na dôkaz rešpektu aký v ňom p. Dostál vzbudzoval bolo Pripinove sťažovanie sa na jeho krutý údel v tomto svete keď ho naštvala jedna fenka a nechcela sa s ním hrať. Prišiel posadil sa pred neho, hodil tragické oči a všetko jeho trápenie mu vyrozprával. Keď mu p. Dostál pristal na jeho hru a ľutoval ho tiež tak Pripin keby vedel tak roní slzy ako krokodíl :). To sme sa už museli smiať všetci čo sme boli okolo :))
Takže takto dopadlo naše piate sústredenie. Nabrali sme obaja nové skúsenosti, oddýchli sme si a môžeme doma rozprávať všetkým mojim a cudzím psom že vieme ako to v tom psom svete chodí :) ... pokračovanie na budúce... jeseň alebo jar? Nikto nevie:)...